0

کار با ابزار Curvature (منحنی)

دسته بندی ها : آموزش نرم افزار ها, فوتوشاپ 13 مرداد 1398 متا گرافیک 166 بازدید

کار با ابزار Curvature

اگر بخش‌های پیشین کار با ابزار Pen را مطالعه و تمرین کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید تنظیم انحنای مسیرهای رسم شده در حین عملیات رسم و بدون استفاده از ابزارهای ویرایش مسیر کار دشواری است. آدوبی برای این رسم راحت تر مسیر، ابزار Curvature را دراختیار کاربران نهاده است.

خوبی این ابزار علاوه بر راحتی و همواری فوق‌العاده مسیرهای رسم شده، امکان مشاهده انحنای ایجاد شده بعد از کلیک و ایجاد نقطه عطف جدید است. مزیت دیگر این ابزار ،توانایی جابجایی و افزودن نقاط عطف و ویرایش قطعه منحنی‌های رسم شده در مراحل قبل، بدون تعویض ابزار و ادامه عملیات است.

برای مثال، در صورتی که تشخیص دادید محل نقاط قبلی مناسب نیست و نیاز به ویرایش دارند، بدون تعویض ابزار، موس را روی نقطه مدنظر آورده و با درگ کردن موس، محل نقطه و در نتیجه شکل مسیر را تغییر دهید.

یا اگر در میانه رسم مسیر نیاز شد، جهت انحنای مسیر را تغییر دهید.، کافی است روی نقطه‌ی عطف مدنظر دوبار کلیک کنید (با گرفتن کلید Alt و کلیک بر روی نقطه عطف نیز همین نتیجه روی می‌دهد). برای افزون نقاط عطف به مسیر، ابزار Curvature را روی مسیر برگردانده و به محض ظاهر شدن علامت (+) در کنار نشانگر موس، کلیک کنید. این نقطه جدید را جابجا کنید تا شکل مسیر مطابق میلتان تغییر کند.

ابزار انتخاب مسیر (Path Selection Tools)

هرگاه یک مسیر ایجاد کردید، برای جابجایی منحنی باید به وسیله این ابزار، آن را انتخاب نموده و منحنی را به مکان دلخواه منتقل نمایید. با انتخاب هر مسیر از این طریق، تعداد و موقعیت نقاط عطف مسیر برای شما نمایان خواهد شد. این ابزار را با فشردن کلید A می‌توانید انتخاب کنید.

ابزار انتخاب مستقیم (Direct Selection Tools)

با انتخاب این ابزار از طریق گرفتن کلید Alt و کلیک بر روی ابزار انتخاب مسیر (Path Selection Tools)، می‌توانید نقاط عطف یک مسیر را به دلخواه جابجا نمایید. برای این‌کار، ابتدا روی مسیر کلیک کرده تا تمامی نقاط عطف آن ظاهر شود.

حال اگر روی هر یک از این نقاط عطف کلیک کنید، خط و نقاط جهت نمای نقطه عطف پدیدار شده و شما می‌توانید از این طریق هم مکان نقطه عطف را جابجا کرده و هم منحنی‌های مماس بر این خط را مطابق میل‌تان تغییر دهید و اصطلاحاٌ مسیر را ویرایش کنید.

کار با ابزار Curvature (منحنی)

ابزار Curvature

 

با گرفتن کلید Shift و کلیک بر روی نقاط عطف دیگر، می‌توانید به طور همزمان چندین نقطه عطف را تغییر مکان دهید. برای انتخاب تمام نقاط عطف، دکمه Alt را گرفته و روی یک نقطه‌ی عطف کلیک کنید. با این کار تمامی نقاط عطف انتخاب می‌شوند. نکته جالب‌تر این‌که می‌توانید با درگ کردن موس پیرامون نقاطی که قصد انتخاب کرد آن‌ها را دارید یک ناحیه فرضی تعریف کنید تا تمامی نقاط محصور در این ناحیه به طور همزمان انتخاب شوند.

ویرایش یک مسیر

همانطور که در بخش رسم مسیر نیز اشاره شد، مکان نقاط عطف، تعداد آن‌‌ها و در نتیجه کل مسیر قابل تغییر خواهد بود. اهمیت این موضوع از آن جهت است که تمامی لایه‌های فتوشاپ، در دل خود مسیر (Path) مشخصی دارند. بنابراین این امکان برای شما فراهم می‌شود که در مسیر هر لایه دلخواه دست برده و آن را مطاب میل‌تان تعییر دهید. برای ویرایش مسیرها، نیازمند وسایل و ابزاری خاص هستید که فتوشاپ این ابزار را در همسایگی ابزارهای قلم جای داده است.

افزودن نقاط عطف

اگر برای ویرایش قسمتی از منحنی نیازمند افزودن یک نقطه عطف باشید، ابتدا منحنی مدنظر را به حالت انتخاب درآورده و سپس با ابزار افزودن نقطه عطف (Add Anchor Point)  روی آن قسمت منحنی کلیک نمایید.

حذف نقاط عطف

اگر منحنی مسیرتان را به وسیله قلم آزاد رسم کرده باشید،فتوشاپ خود نقاط عطفی برای این که از شر نقاط عطف اضافی که گاهی چیزی جز ناهموار کردن و شلوغی مسیر ندارند، می‌توانید از ابزار حذف نقطه عطف ( Delete Anchor Point ) استفاده کرده و با کلیک بر روی هر نقطه آن را حذف نمایید.

آموزش کار با ابزار قلم (Pen) در چند بخش تهیه شده است با کلیک بر روی لینک‌های زیر می‌توانید سایر بخش‌ها را نیز مشاهده کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه کاربران متاگرافیک

با عضویت در خبرنامه ویژه متاگرافیک از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!